یادداشت ها

دسته: متفرقه
۰۷ مرداد ۱۳۹۹

هنردرمانی برای کودکان اوتیسم

هنردرمانی برای کودکان اوتیسم

هنر و موسیقی درمانی به کودک ناتوان فرصت می‌دهد که بتواند افکار و هیجانات خود را تخلیه کند. هنر و موسیقی می‌تواند یک نقش همگرایی در درمان کودک داشته باشد.

یکی از درمانگران هنری کودکان ناتوان می‌گوید: برای کودکانی که نمی‌توانند به راحتی صحبت کنند هنر به آنها این اجازه را می‌دهد که آنچه را نمی‌توانند بیان کنند با هنر ابراز کنند. بسیاری از کودکانی که دارای اختلالات هیجانی هستند و از رفتارهای غیر قابل پذیرش برای رفع نیازهای خود استفاده می‌کنند هنر به آنها اجازه می‌دهد تا خود را بیان کنند.
در بیشتر کلاس‌های آموزشی هنری، مربیان تصور کلی را معرفی می‌کنند و پروژه‌های طراحی شده را تعیین می‌کنند تا ببیند که کودک به خوبی آن مفهوم کلی ارائه شده را خلق می‌کند. اما در هنر درمانی تاکید از نتیجه خلق شده، برداشته شده و بیشتر مراحلی که کودک طی می‌کند تا به خلق یک اثر برسد مهم است.

درمانگر باید پروژه را با نیاز کودک تطبیق دهد. اگر کودک از حالات تکانشی رنج می‌برد درمانگر باید به کودک مواد شل نظیر پوسته‌های براق یا خمیری شکل بدهد (glitter or pasta shell) و به کودک یاد دهد که آن را کنترل کند و کودکی که از کمبود تمرکز رنج می‌برد را وادار کند که به کاری بچسبد تا به اتمام برسد.

در روش هنر درمانی درمانگران می‌بینند که یک کودک چگونه در حال انجام کار است. اگر کودکی که به طور معمولی در حال رنگ آمیزی داخل خطوط است و ناگهان توانایی این کار را از دست می‌دهد این نشانه این است که چیزی در حال جریان است و چیزی در حال مزاحمت برای کودک است.

در موسیقی درمانی به این که آیا یک کودک می‌تواند نت موسیقی را بخواند یا نه توجه کمتری می‌شود. به جای آن از موسیقی درمانی برای آماده‌سازی کودک برای مدرسه استفاده می‌شود. بعضی کودکان خصوصا" کودکان مبتلا به طیفاوتیسم از طریق ریتم آهنگ‌ها بهتر یاد می‌گیرند.

ریتم و موسیقی در حقیقت قسمت درونی سازمان بدن انسان هستند. قلب و سیستم تنفسی انسان برای اینکه مناسب کار کنند به ریتم خود وابسته‌اند. به جای اینکه انتظار داشته باشیم که کودکان به تنهایی حروف و اعداد و مفاهیم را تنها از طریق دروس گفتاری یاد بگیرند، این مفاهیم را از طریق موسیقی آموزش می‌دهیم.

موسیقی درمانی می‌تواند در برنامه روزانه مدرسه به روش‌های مختلف قرار گیرد. آهنگ‌ها برای کمک به کودکان برای کاهش اضطراب آنها ناشی از حضور در کلاس یا برای تقویت مفاهیمی که در کلاس‌های سنتی‌تر فرا گرفته‌اند استفاده می‌شوند.

برای کودکان مبتلا به اختلال نافذ رشد یا اختلال هیجانی آواز نویسی و بدیهه‌سازی (نقش‌سازی) به دانش‌آموزان کمک می‌کنند تا هیجانات خود را به روش‌های کاملا" ایمن و بدون تهدید و عوارض بیابند و بشناسند. به آنها کمک می‌کند که مهارت‌های فرورفته خود را گسترش دهند و بتوانند رفتارهای خود را کنترل کنند.

دانش آموزان می‌توانند وسایل متنوعی را جستجو کنند برای مثال می‌توانند با استفاده از طبل عصبانیت و خشونت خود را تخلیه کنند. و بسیاری از دانش‌آموزان قادر به استفاده از آواز خواندن یا تجربه شنیداری متن‌های از پیش ساخته شده برای تجزیه و تحلیل سرودها و آوازها و گسترش بینش‌های جدید به داخل خودشان و رفتارهایشان هستند.
علاوه بر کمک به کودکان برای یادگیری مسواک زدن یا رفتن به تخت خواب، والدین می‌توانند از موسیقی برای پردازش هیجانات کودکانشان استفاده کنند. اگر کودک در حال رفتن به مراحل اندوهگینی و غم باشد می‌بینید چگونه کودک به یک آهنگ غمناک گوش می‌دهد یا ممکن است با آهنگ, شخصی را که از دست داده است به یاد بیاورد. انجام این کار می‌تواند به کودک کمک کند که چگونه با هیجانات مشکل به روشی سالم روبرو شود به جای اینکه آنها را محبوس کرده یا به روش نامناسب بروز دهد.